Sürdürülebilir Tekstil Mümkün 

Sürdürülebilir Tekstil Mümkün 

Sürdürülebilir Tekstil Mümkün 

Sürdürülebilir Tekstil Mümkün 

Sürdürülebilir Tekstil Mümkün 

Sürdürülebilir Tekstil Mümkün 

Doğaya duyulan saygı, geleceğe yapılan yatırımdır.

Matesa Tekstil çevre bilincini üretim anlayışının merkezine koyarak, her zaman doğaya saygılı üretim teknikleri uygulama hedefi ile çalışan, sektörünün öncü firmalarından biridir. Bu bağlamda sürdürülebilirlik kavramı şirket kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır.

Doğaya saygılı üretimin sağlanması adına; önemi her geçen gün artan, traceability ve circular economy (izlenebilirlik ve döngüsel ekonomi) kavramlarının bilinci ile hareket eden Matesa, bu anlayış çerçevesinde üretim modellerini düzenli olarak gözden geçirmekte ve yenilemektedir. Bu sayede su, kimyasal ve diğer ham maddelerin gereksiz kullanımı engellenmektedir. 

Örnekleyecek olursak; yüksek teknolojiye sahip su arıtma tesisleri ile geri dönüşüme kazandırılan su hem tekrar üretimde kullanılmakta hem de yeşil alan sulaması yapılabilmektedir. Böylece ciddi miktarda su tasarrufu sağlanmaktadır.

Ayrıca sürdürülebilir üretimin olmazsa olmaz parçalarından olan recycle, organik ve BCI pamuk kullanımı desteklenmektedir. Bunun yanı sıra sustainable özelliği taşıyan diğer elyaf gruplarının kullanımının artırılması da hedeflenmektedir

(Hemp-kenevir, linen-keten, viscose-viskon, tencel-tensel etc).  Bu maksatla kumaş koleksiyonlarında özellikle bu elyaf gruplarına yer verilmektedir. Ayrıca marka ve tüketici talepleri yakından takip edilerek yeni eco friendly elyaf ve kimyasal grupları tespit edilmekte ve ürünler içerisinde kullanımı artırılmaktadır.  Bu amaçla tekstil sektöründe AR-GE çalışmalarına en çok yatırım yapan firmalardan birisi olmaktan gurur duyuyoruz.

Matesa Tekstil çevre bilinci ile fosil yakıt tüketimini uzun yıllar önce tamamen terk ederek ihtiyacı olan enerjiyi kendi bünyesindeki doğal gaz çevrim santrali ve/veya elektrik enerjisi ile sağlamaktadır. Bu suretle işletmelerin karbon salınımı en az düzeye düşürülmüştür. Bu bağlamda Matesa Tekstil Zero Carbon salınımı hedefiyle Güneş Panelleri ile elektrik enerjisi üretimini önemsemekte ve desteklemektedir.